Scandinavian Natural Rectangle Wood Bar Table with Wave Edge
Save 66%
Scandinavian Natural Rectangle Wood Bar Table with Wave Edge - 47.2"L x 15.7"W x 41.3"H / Table Only is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Table Top Material: Wood
Height Adjustable: Fixed Height
Level of Assembly: Full Assembly Needed
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Bring style and function to your home with this modern wooden bar table. Its unique wave edge design adds a touch of elegance, while the slim frame fits perfectly in both small and large spaces. Enjoy versatility, whether you're hosting friends or enjoying a quiet meal. The sturdy construction ensures lasting support and stability, giving you peace of mind every day.
- Unique wave edge design for eye-catching appeal.
- Sturdy wooden construction offers durable daily use.
- Minimalist frame fits small apartments or open spaces.
- Easy to clean surface for effortless maintenance.
- Multipurpose—ideal for dining, drinks, or display.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm),94.5" (240 cm),102" (260 cm),110" (280 cm),118" (300 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm),23.5" (60 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Specifications
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Size | 47.2"L x 23.6"W x 41.3"H,47.2"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 23.6"W x 41.3"H,63"L x 15.7"W x 41.3"H,63"L x 23.6"W x 41.3"H,70.9"L x 15.7"W x 41.3"H,70.9"L x 23.6"W x 41.3"H,78.7"L x 15.7"W x 41.3"H,78.7"L x 23.6"W x 41.3"H,86.6"L x 15.7"W x 41.3"H,86.6"L x 23.6"W x 41.3"H,94.5"L x 15.7"W x 41.3"H,94.5"L x 23.6"W x 41.3"H,102.4"L x 15.7"W x 41.3"H,102.4"L x 23.6"W x 41.3"H,110.2"L x 15.7"W x 41.3"H,110.2"L x 23.6"W x 41.3"H,118.1"L x 15.7"W x 41.3"H,118.1"L x 23.6"W x 41.3"H |
| Color | Natural Finish |
| Table Top Color | Natural Finish |
| Base Color | Natural |
| Style | Scandinavian |
| Top Shape | Rectangular |
| Table Base Material | Wood |
| Table Base Type | Sled |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Object Options | Leg |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
























