Red Finish Wooden Horizontal Dresser for Drawers
Save 20%
Red Finish Wooden Horizontal Dresser for Drawers - 59"L x 16"W x 38"H is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Cable Management: Cable Management Not Included
Shelves Included: Shelves Not Included
Drawers Included: Drawers Included
Level of Assembly: None
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Mirror Included: Without Mirror
Lighting Included: Lighting Not Included
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Giving you unparalleled home beauty, this red chest of drawers is modern and minimalist in design. Constructing from top-grade hardwood, it endures, so you needn't worry about dents and scratches under normal use. Adding a dash of dynamic style to your bedroom, parlor, or foyer, the red color energizes the space.
Modern style
The modern and simple design fits perfectly into various interior decoration styles.
High-quality materials
Designed with high-end hardwood to warrant load-bearing capacity and durability.
Storage space
The multi-drawer design offers ample storage space for easy sorting and organization.
Versatile use
Tailored for various use scenarios such as bedroom, living room, entryway, etc.
Unique color
The bright red brings unique charm and visual impact to the home environment.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 71" (180 cm),47" (120 cm),39" (100 cm),59" (150 cm),53" (135 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm),38" (96 cm) |
Specifications
Specifications
| Style | Modern |
| Product Type | Double Dresser |
| Color | Red |
| Material | Wood |
| Handle/Accent Material | No Handles, Knobs, or Accents |
| Orientation | Horizontal |
| Size | 39"L x 16"W x 31"H,39"L x 16"W x 38"H,47"L x 16"W x 31"H,47"L x 16"W x 38"H,53"L x 16"W x 31"H,53"L x 16"W x 38"H,59"L x 16"W x 31"H,59"L x 16"W x 38"H,71"L x 16"W x 31"H,71"L x 16"W x 38"H |
| Length | Extra Wide (Over 64 in.),Standard (38 - 58 in.),Wide (Over 58 in.) |
| Height | Low (Under 36 in.),Standard (36 - 50 in.) |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


























