Natural Minimalist Round Wooden Flush Mount Light
Save 59%
Natural Minimalist Round Wooden Flush Mount Light - 24.5" / Warm Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Color Temperature: Third Gear Dimming,Warm Light,White Light
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 39 Watts & Under,40 to 59 Watts
Bulb Base: SMD
Fixture Height: 3.5"
Material: Wood
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- This natural fixture is a round design with a natural wooden lamp frame, bringing a simple and natural style.
- Exceptional quality polymer lampshade provides soft and uniform lighting effects.
- It is well-suited for home spaces such as bedrooms and living rooms to elevate the overall style.
- Hard-wired installation is safe and stable to guarantee long-term use.
- Its simple and modern style can be easily matched with a variety of interior decorations.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 3.5" |
| Length | 16",20",24.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 16",20",24.5" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",20",24.5" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,Warm Light,White Light |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Material | Acrylic |
| Color | Natural Finish |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Circle |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















