Modern Crystal Cluster String Led Pendant Light
Save 60%
Modern Crystal Cluster String Led Pendant Light - 7-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED Bulbs
Bulb Base: SMD
Bulb Included Or Not: Light Included
Material: Cast Iron
Mounting Type: Cord
Fixture Height: 138",63",71",79",98.5"
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The modern crystal chandelier design highlights elegance and grace.
- The exquisite cutting process makes the crystal reflect brilliant light, enhancing the luxury of the space.
- The hanging wire design is easy to install.
- Using high-quality metal and crystal materials ensures the service life of the pendant light.
- It is suitable for high-end places such as living rooms, restaurants, and hotels, adding fashion and brilliance to the interior.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 138",63",71",79",98.5" |
| Length | 10",12",14",16",20",24",5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10",12",14",16",20",24",5" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 5 to 9 Inch,Medium (20"-25" wide),Mini (Less than 14" wide),Small (15"-19" wide) |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light,3-Light,5-Light,7-Light,10-Light,15-Light,20-Light,24-Light |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


























