Industrial Brown Wood 5 Blades Ceiling Fan with Light
Save 85%
Industrial Brown Wood 5 Blades Ceiling Fan with Light - 41" / 5-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Material: Metal
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Fixture Height: 20"
Mounting Type: Downrods
Switch Type: Remote Control
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Coupled with metal and solid wood elements, the industrial style design highlights the retro temperament.
- Its 5 solid wood blades provide strong airflow to ensure rapid cooling of the room.
- Upholding the remote control function, you can easily adjust the wind speed and light.
- Its metal chandelier combination provides retro lighting and adds visual charm to the space.
- This industrial wood 5-blade ceiling fan light remains quiet even when running at high speed, improving living comfort.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Unadjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 20" |
| Length | 41" (104.14cm) |
| Rod/Chain/cord Length | 8" |
| Width | 41",51.5" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Reverse |
| Blade Material | Solid wood |
| Material | Metal |
| Size | 41",51" |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brown |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fan Blade Color | Brown |
| Number of Blades | 5 |
| Product Type | Standard/ Classic |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Mounting Type | Downrods |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Remote Control |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.












