Contemporary Wall Mounted Rectangular Bookshelf
Save 52%
Contemporary Wall Mounted Rectangular Bookshelf - Natural Finish / Cube / 31.5"L x 5.9"W x 25.6"H is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Drawers Included: Drawers Not Included
Fabric Bins Included: Without Fabric Bins
Foldable: Non-Foldable
Shelves Included: Shelves Included
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This sleek bookcase gives modern elegance to your home or office. The straightforward design complements any decor style. The bookcase's durable MDF composition provides stability and durability. This bookshelf comes in a number of sizes and may easily display books, ornamental things, or store other goods. It is an excellent solution for users looking to make the best use of their wall space.
Space-efficient
The wall-mounted design increases the room's storage capacity while saving floor space.
Excellent material
Built from fine MDF board, ensuring the durability and safety of the product.
Stable structure
The rectangular frame design makes it more stable and can carry more items.
Classic color
The classic white or wood color can match various styles and enhance the overall elegance.
Widely applicable
Suitable for home and office users, especially for optimizing storage in small spaces.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 25.5" (65 cm),38" (97 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 8" (20 cm), 5.9" (15 cm) |
Specifications
Specifications
| Back Panel | Closed Back,Open Back |
| Color | Natural Finish,White |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.),Short (Under 36 in.) |
| Length | Standard (20-50 in.) |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Product Type | Cube,Geometric |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 23.6"L x 7.9"W x 38.2"H,31.5"L x 5.9"W x 25.6"H,31.5"L x 8"W x 38"H,39"L x 8"W x 38"H,39.4"L x 7.9"W x 25.6"H,47"L x 8"W x 38"H,47.2"L x 7.9"W x 25.6"H |
| Style | Modern |
| Width | Shallow (Under 10 in.) |
| Wood Tone | Light Wood,White Wood |
| Wood Type | Poplar |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Feature | Wall Mount |
| Floating Shelf | Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















































